Těžištěm práce pracoviště je výzkumná a experimentální činnost. Její značná část je spojena s bentonity a jejich možným využitím pro potřeby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Jedinečné spojení Podzemní laboratoře Josef a povrchového zázemí představuje atraktivní prostředí pro tuzemské i zahraniční výzkumné instituce a organizace.
Možnosti využití Podzemní laboratoře Josef
Spolupracující organizace s Podzemní laboratoří Josef
Vybrané odborné publikace týmu Podzemní laboratoře Josef
Máte-li zájem o spolupráci s Centrem experimentální geotechniky, kontaktujte nás na adrese: jiri.stastka(zavináč)fsv.cvut.
Spolupráce na mezinárodní úrovni představuje důležitý podnět pro rozvoj teoretických i praktických poznatků v řadě zájmových oblastí a je běžnou součástí každodenní činnosti pracovníků
Na výzkumných projektech jsme spolupracovali s řadou evropských univerzit a institucí – např. Institut National Polytechnique de Lorraine Nancy z Francie, Universidad Politecnica de Madrid ze Španělska, Posiva Oy z Finska, SCK-CEN z Belgie, ANDRA z Francie, SINTEF Byggforsk z Norska, TU Clausthal z Německa.
Členství či partnerství v mezinárodních institucích posiluje povědomí o výzkumných aktivitách našeho pracoviště a podporuje jeho stále širší zapojení do mezinárodních projektů.
V červnu se v areálu Podzemní laboratoře Josef uskutečnila akce Robotika v podzemí 2024 jako setkání lídrů českého stavebnictví. Diskutovalo se na téma automatizace a robotika s propojením na BIM technologie. V jedné z rozrážek zaujala prezentace příkladu použití robotické ruky v podzemí.
Jeden z největších mezinárodních evropských projektů (čtrnáct institucí z osmi zemí Evropy – České republiky, Finska, Francie, Holandska, Německa, Švédska, Švýcarska a Velké Británie), na kterém jsme participovali a jehož cílem bylo ve skutečném měřítku vystavět v různých geologických podmínkách čtyři experimentální zátky určené pro konstrukci hlubinného úložiště. Česká zátka (EPSP – Experimental Pressure and Sealing Plug) byla vystavěna v Podzemní laboratoři Josef v rozrážce SP-59 v oblasti Mokrsko-západ. Na její konstrukci se kromě FSv ČVUT Praha podíleli společnosti SÚRAO a ÚJV Řež a.s.
Akreditované laboratoř OL182 je součástí zkušební laboratoře Fakulty stavební (ZL1048). Zkušební prostory jsou umístěny v areálu Podzemní laboratoře Josef.
OL182 provádí jako akreditované následující zkoušky:
Laboratoř provádí i další zkoušky z oboru mechaniky zemin. Mezi speciální úlohy patří:
Stanovení hydraulické vodivosti jílů – postup vychází z ČSN CEN ISO/TS 17892-11 Geotechnický průzkum a zkoušení – Laboratorní zkoušky zemin – Část 11: Stanovení propustnosti zemin při konstantním a proměnném spádu
Stanovení bobtnacího tlaku jílů (interní postup)
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební
Smilovice 93
262 03 Chotilsko