robotika v podzemí 2024

Výzkum v oblasti robotiky probíhá na Fakultě stavební ČVUT v Praze několik let. V objektu fakulty v Dejvicích probíhá například vývoj a testování robotizované zdicí jednotky. Na základě těchto zkušeností hledáme další možnosti využití robotů. Dalším logickým krokem je posunutí využití robotiky v podzemí. Robotika, potažmo automatizace ve spojení s novými BIM technologiemi, a do budoucna i s umělou inteligencí, se postupně dotkne všech možných činností. Proto hledáme spolu s partnery nové impulsy pro nové náměty naší spolupráce.

Ve štole Josef se nyní v první řadě jedná o odzkoušení robotů v reálném prostředí specifických klimatických podmínek. Společně s odborníky z Experimentálního centra Fakulty stavební ČVUT jsme k tomuto účelu připravili vzorové robotické pracoviště v upravené rozrážce štoly. 

V roce 2024 jsme uspořádali první ročník akce Robotika v podzemí 2024, kde jsme společně řešili možné benefity robotizace a automatizace (nejen) v podzemí, jako např.:

  • přesnost a kvalita odvedené práce
  • zvyšování produktivity
  • vyšší úroveň bezpečnosti práce
  • snížení chybovosti
  • dokumentace a monitoring.

Z hlediska využití do budoucna má robotika v podzemí široké možnosti uplatnění, ať již se jedná o manipulaci s nebezpečnými materiály, stavbu specifických konstrukcí a diagnostiku konstrukcí, vyhledávání osob při neočekávaných událostech a řadu dalších činností. Benefity nasazení robotizace, které platí pro nadzemní stavby, platí stejnou měrou i pro stavby podzemní: přesnost a kvalita odvedené práce, zvyšování produktivity, vyšší úroveň bezpečnosti práce, snížení chybovosti a dokumentace a monitoring.

Cílem úspěšného setkání lídrů českého stavebnictví se zástupci státní správy a průmyslu bylo proto otevřít diskusi mezi zástupci státu, vědy a průmyslu a dát prostor názorům a jednotlivým pohledům na problematiku.