robotika v podzemí 2025

Nasazování robotických pracovišť jdoucí často ruku v ruce s automatizací, napojením na moderní BIM technologie a následně na umělou inteligenci jsou témata, kterým se do budoucna nevyhneme. Je přirozené, že jsme na univerzitní půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze otevřeli diskusi o využití robotů a navazujících nových technologií také v podzemí.

Jsme potěšení, že vás také v tomto roce můžeme pozvat na letošní setkání lídrů českého průmyslu, vědy, školství a významných politických představitelů

ROBOTIKA V PODZEMÍ 2025

která se uskuteční ve středu 11. června v areálu Podzemní laboratoře Josef.  Akce se koná jako součást inovačních dní Národního centra stavebnictví 4.0 a pořádá ji Fakulta stavební ČVUT Praha.

Společně s partnery akce jsme v areálu Podzemní laboratoře Josef připravili zajímavé ukázky digitálních a robotických technologií, podíváte se také do podzemí.

Program

SPOLEČNÁ ČÁST

  • 9:30 – 10:30 | Networking a neformální diskuze

  • 11:00 – 11:15 | Přivítání účastníků

    • ČVUT, Metrostav, Hochtief, NCS4.0

  • 11:15 – 12:30 | Prezentace partnerů

    • FSV ČVUT – Projekty v podzemní laboratoři JOSEF

    • G4D, KUKA, FGI, HILTI

    • SUDOP GROUP – Digitalizace podzemí

    • SÚRAO – Hlubinné úložiště RAO

INDIVIDUÁLNÍ ČÁST

  • 13:00 – 18:00 | Praktické ukázky partnerů

    • Hochtief, Epiroc, FGI, Hilti, JLR Diamond

  • 13:00 – 17:30 | Ukázky skenování a robotických technologií v podzemí

    • G4D, KUKA

  • 18:00 | Ukončení akce

Registrace

Pro omezenou kapacitu areálu Podzemní laboratoře Josef doporučujeme včasnou registraci na: https://www.ncs40.cz/podzemni-laborator-josef

Pořadatelé

Centrum experimentální geotechniky je moderní pracoviště Fakulty stavební ČVUT v Praze, které tvoří skupina odborníků z oblasti experimentální geotechniky a které se zabývá vědecko-výzkumnou a pedagogickou činností. Je provozovatelem pracoviště Podzemní laboratoř Josef, které slouží k praktické výuce i realizaci experimentálních a výzkumných projektů, a vědecko-technického parku, který zajišťuje služby a prostory podnikatelským subjektům. Centrum experimentální geotechniky úzce spolupracuje s praxí – poskytuje služby akreditované geotechnické laboratoře, odborný servis při stanovení geotechnických parametrů horninového a zeminového prostředí, dále zajišťuje monitoring podzemních staveb, speciálních povrchových staveb apod.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 (NCS 4.0) je otevřená akademicko-průmyslová platforma, založená v lednu 2022 s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu, a je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Členské organizace zahrnují stavební fakulty na ČVUT v Praze, VUT v Brně a VŠB-TUO, stavební společnosti, výrobce stavebních materiálů, generální dodavatele staveb a projekční společnosti. Hlavním zaměřením centra je integrace digitalizace, automatizace a robotizace ve stavebnictví s důrazem na udržitelnost a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. V lednu 2023 bylo podepsáno memorandum o spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. NCS 4.0 podporuje výzkumné a vývojové projekty ve spolupráci s akademickými a průmyslovými partnery na národní i mezinárodní úrovni a usiluje o vytvoření a rozvoj „Testbedů pro Stavebnictví 4.0“ – experimentálních platforem pro testování nových technologií ve stavebnictví. Cílem NCS 4.0 je podpora českého stavebnictví v přechodu na modernější, efektivnější a ekologičtější metody stavební produkce. Centrum také organizuje vzdělávací a popularizační projekty zaměřené na širokou veřejnost, s cílem zvýšit povědomí a zájem o stavebnictví, zejména mezi mladou generací.

GENERÁLNÍ pARTNEŘI

HOCHTIEF je přední stavební společností v oblasti výstavby podzemních staveb v České Republice, na Slovensku i ve světě. Společnost se dlouhodobě orientuje ať už samostatně, tak i v partnerství, na digitalizaci a robotiku ve stavebnictví s cílem optimalizovat určitá řešení a pracovní postupy a také pro zlepšení zpracování informací pro případný digitální model stavby (BIM). Oblast podzemních staveb není výjimkou. Zde se zaměřujeme na vývoj a výzkum v oblasti nových alternativních materiálů, které jsou nezbytnou součástí alternativních pracovních postupů. V oblasti technologie jde zejména o využívání moderních robotických strojů pro vrtání, případně nástřik betonů v podzemí a samostatnou specifickou oblastí je i skenování povrchů jako podklad pro profilace a využití v kombinaci s moderními stroji pracujícími v podzemí. Nedílnou součástí je potom i vývoj v oblasti softwaru, které dokáží za využití umělé inteligence řadu dat analyzovat, zpracovat a doporučit případné další optimální stavební postupy.

Metrostav je dlouhodobě finančně silnou a stabilní univerzální stavební společností se schopností získávat a řídit velké a složité projekty na domácím trhu i v dalších 12 zemích. Mezi jeho klíčové obory působnosti patří dopravní stavby, podzemní stavby, občanské stavby, stejně jako projekty pro průmysl a ekologické stavby, pro veřejné i soukromé investory.

pARTNEŘI

SÚRAO – Správa úložišť radioaktivních odpadů je už téměř 30 let zodpovědná za nakládání se všemi druhy radioaktivních odpadů vznikajících v České republice. Provozuje 3 úložiště radioaktivních odpadů – Richard, Bratrství a Dukovany a připravuje projekt hlubinného úložiště, se kterým souvisí i unikátní laboratoř-Podzemní výzkumné pracoviště Bukov. Podílí se také na mnoha mezinárodních projektech v oblasti radioaktivních odpadů.

Hilti se zaměřuje na inovativní řešení v oblasti robotiky, automatizace a digitalizace, která výrazně zvyšují produktivitu a bezpečnost na stavbách. Pokročilé metody vrtání a řezání umožňují přesné, rychlé a bezpečné práce při kotvení, rekonstrukcí a demolicích. Tato technologie minimalizuje poškození okolního materiálu a zajišťuje čisté a symetrické otvory. Velmi často se využívá v rámci sond a inspekčních vrtů do všech typů materiálů od betonu, železobetonu, ocelobetonu případně horninových materiálů. Máte možnost vidět ukázku Hilti diamantového jádrového vrtání s automatickým posuvem a recyklací vody, stěnové a lanové pily. Široká škála kotevních systémů zajišťuje pevné a bezpečné uchycení stavebních prvků. Portfolio zahrnuje jak chemické, tak mechanické kotvení na jakékoliv aplikace. Kotvy jsou navrženy tak, aby odolávaly vysokým zatížením a poskytovaly dlouhodobou stabilitu i v těch nejnáročnějších podmínkách.

KUKA je jedním z předních světových dodavatelů inteligentních a úsporných automatizačních řešení, který nabízí širokou škálu produktů, včetně průmyslových robotů, autonomních mobilních robotů (AMR), řídicích systémů, softwaru a cloudových digitálních služeb. Klade velký důraz na inovace, kvalitní zákaznický servis a neustálý vývoj nových produktů a řešení, která umožňují zefektivnit výrobní procesy, zvýšit produktivitu a snížit náklady. Poskytuje plně propojené výrobní systémy, které zajišťují hladkou a efektivní integraci do výroby v různých průmyslových odvětvích. Klíčové trhy zahrnují automobilový průmysl se zaměřením na e-mobilitu a baterie, elektroniku, kovy a plasty, spotřební zboží, potravinářství, e-commerce, zdravotnictví a stavebnictví.

First Green Industries směřuje k tomu, aby se stala lídrem v oblasti robotiky a automatizace s důrazem na podzemní prostředí, udržitelnost a efektivitu. Jejím cílem je přinést inovace do podzemních prací, kde automatizace může hrát klíčovou roli při zvyšování bezpečnosti a produktivity. Využití robotických a teleoperovaných strojů v těchto extrémních podmínkách by mohlo v budoucnu minimalizovat lidské riziko a zároveň optimalizovat provozní náklady. First Green Industries již vyvinula a představí teleoperované stroje, které umožňují bezpečný a efektivní provoz v podzemních podmínkách. Díky dálkovému ovládání mohou operátoři pracovat z bezpečného prostředí a eliminovat přímé vystavení nebezpečným situacím, například v dolech nebo tunelech. Pokročilá senzorika a bezdrátová konektivita umožňují těmto strojům efektivně operovat i v extrémních podmínkách s minimální nutností lidského zásahu, čímž se významně zvyšuje bezpečnost a produktivita podzemních prací.

G4D je inovativní geodeticko-technologická společnost, která se specializuje na sběr, zpracování a analýzu 3D dat pomocí moderních senzorických systémů. Vyvíjíme také pokročilá softwarová řešení pro efektivní zpracování a prezentaci 3D dat. Díky nejnovějším technologiím provádíme precizní dokumentaci a inspekci složitých a obtížně přístupných prostor, včetně podzemních struktur, průmyslových objektů a stavebních konstrukcí. Naše metody zvyšují bezpečnost, přesnost a efektivitu inspekcí, a to i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Epiroc je globálním partnerem v oblasti produktivity pro zákazníky z oblasti těžebního průmyslu a stavebnictví a urychluje transformaci směrem k udržitelné společnosti. S využitím převratných technologií společnost Epiroc vyvíjí a dodává inovativní a bezpečná zařízení, jako jsou vrtací soupravy, technika pro těžbu a dobývání a stavebnictví a nářadí pro povrchové i podzemní použití. Společnost nabízí také prvotřídní servis a další poprodejní podporu, stejně jako řešení pro automatizaci, digitalizaci a elektrifikaci.

Autodesk je světový lídr v oblasti softwaru pro architekty, stavitele, inženýry, designéry, výrobce, 3D umělce a výrobní týmy. Technologie pro návrhy a výrobu pokrývá širokou škálu průmyslových odvětví, a tak umožňuje inovativně řešit velké i malé úkoly. V rámci projektu digitalizace štoly Josef byly použity produkty Revit a Civil 3D.

JLR Diamond je specialista na jádrové vrtání, řezání, broušení betonu, železobetonu a jiných stavebních materiálů pomocí diamantu. Od založení v roce 2008 má společnost za sebou řadu zajímavých zakázek po celé republice i na Slovensku. V tomto roce byl na štole Josef (Podzemní laboratoř Josef) realizován unikátní experimentální jádrový vrt o průměru1650mm do hloubky 2 m.

Aktuality

V roce 2024 jsme uspořádali první ročník akce Robotika v podzemí 2024, kde jsme společně řešili možné benefity robotizace a automatizace (nejen) v podzemí, jako např.:

  • přesnost a kvalita odvedené práce
  • zvyšování produktivity
  • vyšší úroveň bezpečnosti práce
  • snížení chybovosti
  • dokumentace a monitoring.